22 września 2008

185 znika z ulicy Gwiaździstej

Przeczytałem właśnie na łamach "Polski", że linia 185 nie wróci już na swoją trasę po wschodniej stronie osiedla Ruda. To koniec epoki.

Pamiętacie autobusowe vlepki? Widzę, że nawet wbudowany w przeglądarkę słownik zna to słowo, więc pytanie jest chyba bezzasadne. A te mające postać nekrologów żegnających kolejne linie autobusowe pamiętacie? Jeśli ktoś pamięta i wie, gdzie w sieci można je odnaleźć, albo chociaż kto się pod nimi podpisywał - z chęcią uzupełnię notkę. Bo dziś sam mam ochotę napisać nekrolog dla linii 185.

Nie zostanie zlikwidowana, a korekta trasy będzie właściwie kosmetyczna. Właściwie, to ona już nastąpiła - kilka miesięcy temu zamknięto bielański odcinek ulicy Gwiaździstej i po dziś dzień nie da się nim przejechać. Linia objeżdża więc osiedle z drugiej strony, ulicami Podleśną, Klaudyny, Rudzką i Mickiewicza. I wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. W związku z końcem budowy pierwszej linii metra Bielany i Żoliborz czeka sporo zmian, część pewnie jeszcze zostanie anulowana, dojdą kolejne, więc jest cień nadziei dla 185.

O co mi właściwie chodzi? Pisałem o tym kiedyś na forum Gazety.pl, w plebiscycie na ulubioną linię, oczywiście:
Jest taka jedna. Właśnie zdałem sobie sprawę, że jeżdżę nią od bardzo dawna. To linia 185. Mieszkam koło pętli na Gwiaździstej. Wsiadam zawsze na pierwszym przystanku. Rozkład się prawie nie zmienia od wielu, wielu lat, więc znam go na pamięć. Kiedyś jeździłem tylko kawałek, do szkoły na Mścisławskiej. Potem na angielski, przy placu Wilsona. Odległość, na jaką jeździłem wyznaczała moją samodzielność. Potem tak sie utarło, ze jak gdzieś miałem pojechać, to najwygodniej mi było pójść na 185, bo to najbliższy od domu przystanek no i znam rozkład. A jedzie na Wilsoniak - stamtąd już wszystko - i Centrum, i Trakt Królewski i - w drugą stronę - Bielany całe. Węzeł komunikacyjny w zasięgu reki. Dzięki 185.

A teraz studiuje na Uniwerku i czasem, jak już rano wsiądę w 185, to nie wysiadam na Wilsoniaku, tylko jadę dalej, aż do Bednarskiej. Stamtąd mam rzut beretem do BUW-u, albo parę kroków na wydział. Spacerkiem, Karową w górę. Jak schody były zamknięte, to musiałem łazić cały ten ślimak na około i też było fajnie. Przynajmniej zawsze wiedziałem, co się aktualnie dzieje w Galerii Karowa. A jak mam więcej czasu, to wysiadam wcześniej i idę sobie przez Mariensztat i mój ulubiony rynek. Wreszcie - w 185 jadąc "dołem" mogę złapać jeszcze 20 minut snu i mam miejsce siedzące zawsze.

A wieczorem, jak wracam do domu, to wole się przesiadać na Wilsoniaku, pod mięsnym (dziś jeansowym) w 185 albo 519, a nie na Gdańskim, skąd niby mam jeszcze inne autobusy na swoje osiedle - 157, 524, 508 - bo pod mięsnym (dziś jeansowym) jest zawsze szansa na rozklekotanego starego Jelcza 185 :)))

To jest moja ulubiona linia.
Dosyć to czerstwe, ale ma swoje lata. Mięsny, dawniej jeansowy, jak większość lokali na placu Wilsona zmienił się w bank. Została barierka przy schodkach do zakładu tapicerskiego, który się potem stał piwnicą z winem; też ważnym dla mnie miejscem. Lubię się o nią opierać czekając na 185, tak jak lubiłem się na niej bujać jako dzieciak z ADHD. A moje losy potoczyły się tak, że 185 co i raz okazywało się być dobrym połączeniem - na Czerską w sam raz na przykład. Teraz też by mi pasowało, gdyby nie to, że już nie mieszkam na Gwiaździstej. Ale sentyment pozostał - do mamy jeżdżę zawsze z przesiadką na Wilsoniaku (no, czasem łapię 185 już przy moście Gdańskim). I wychodzę też na 185. Ale wiosną rozkopali ulicę, przenieśli autobus na drugą stronę osiedla i już nie cofną tej zmiany. Szkoda.

A ja do dziś pamiętam niektóre, często się powtarzające, pozycje w rozkładzie jazdy. Nie jestem takim typem, co z powodu własnych sentymentów będzie protestował przeciwko zmianom, choć z tego, co wiem, to na osiedlu już jakiś czas temu zbierano podpisy, bo plotka o tym, że 185 nie wróci się oczywiście pojawiła.

Tym bardziej nie będę, skoro linię zastąpi na tym odcinku inna i do Wilsoniaka dalej będzie doskonałe połączenie. Może nawet czasem o tej samej godzinie ;) Zresztą powiedzmy sobie szczerze - 122 to też nie byle jaka linia, z dobrą tradycją, przenoszona do nas wprost z Traktu Królewskiego jedna z uśmiercanej właśnie wielkiej trójki (122, 116 i 195) i przede wszystkim też budząca sentymentalne skojarzenia, bo nie zna życia kto nastolatkiem będąc ostatnim 122 przez przemysłowy Żoliborz do domu nie wracał. Tak więc z honorami winna zostać przyjęta na Gwiaździstej.

Ale bez 185 nic już nie będzie tak samo.


I tym sposobem po raz pierwszy udało mi się wstrzelić z notką w kolejną akcję
Grupy Trzymającej Warszawskie blogi.

8 komentarzy:

 1. Zdecydowanie lepiej czyta się Twój blog znając buzię autora ;) Linią 185 kiedyś jeździłam z Czerniakwoskiej do AWFu, ostatni odcinek szłąm pieszo przez las. To było miłe. Za to moją ulubioną linią było 495, na starej trasie przez Krakowskie do Politechniki. Ech... jedna z pierwszych która zniknęła po otwarciu metra (to że metro jeździło tylko na Ursynowie - nie miało większego znaczenia dla planistów).

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie fajniej się tak dyskutuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja byłam zżyta z 723, choć była to znajomość nie raz wystawiająca mnie na próbę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem zżyty z 520, dawniej "J" - mieszkałem na Wawrzyszewie, mieszkam teraz na Chomiczówce, więc przywiązanie do 520 nie powinno dziwić. I też ZTM już od jakiegoś czasu planuje zamach na tę linię. Dotąd jakoś przetrwała, ale teraz kto wie...

  Ale cóż, sentymenty sentymentami, a ostatnio sam coraz rzadziej z niej korzystam, wolę szybki dojazd do metra na Słodowcu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najnowsze wieści, 184 i 520 zostają tylko tej pierwszej trochę zmienią trasę (bedzie jechać do metra Młociny przez Chomicówkę). Ale dobre i to. 520 chyba będzie jechać tylko do polibudy,ale nie jestem pewna. Mój mejl błagalny zadziałał? Będę cześciej pisać do ZTMu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Eh, nie wiedziałem o tym. Też mam ogromny sentyment do linii 185 i taka zmiana trasy jest dla mnie niewyobrażalna (tak samo jak kiedyś zmiana trasy 157), ale dobrze, że przynajmniej nie likwidują tej linii całkowicie, bo już się zaniepokoiłem jak zobaczyłem sam nagłówek. A te rozklekotane autobusy kojarzą mi się szczególnie ze 185. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To tylko projekty zmian, możliwe że coś im się jeszcze odwidzi. Na razie 520 ma zostać, ale dojedzie już tylko do dw. Centralnego.

  Jeśli chodzi o 157, to jest pomysł, żeby znów jeździło Hłaski i Gdańską, a dalej Stołeczną i Jana Pawła do Stawek.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja bylem zrzyty z jakims U cos tam. To byla linia pospieszna z Mokotowa na Ursynow. No co ? Laske tam mialem :)

  OdpowiedzUsuń

©
Jeśli chcesz wykorzystać jakiś materiał z tej strony, pamiętaj o podaniu źródła.
--
Obrazek Małego Powstańca na deskorolce autorstwa Jerzego Woszczyńskiego wykorzystałem dzięki uprzejmości autora.
--
Szablon: Denim by Darren Delaye.