07 września 2008

Nie dogodzisz

Sobota w Warszawie upłynęła pod znakiem wielkich imprez. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi bawiło się pod Pałacem Kultury na Orange Warsaw Festival, kilka tysięcy odwiedziło Wytwórnię Wódek Koneser, by posłuchać Georga Clintona, a ponad 30 tysięcy fanów sportów ekstremalnych oglądało sportowe pożegnanie Stadionu X-lecia.

Dopisała pogoda. 6 września był upalny, niczym czerwcowy wieczór. Z trzech wymienionych imprez zaliczyłem tylko jedną, tę w Koneserze. Koncert był nierówny, po dobrych momentach przychodziły długaśne, słabiutkie sety staruszków, którym chyba wydaje się, że są wirtuozami. Nie są, lepiej im idzie, jak się po prostu wygłupiają. Ale atmosfera była świetna, a reggaowo-rockowo-funkowa muzyka idealnie zgrała się z aurą.

Niezapomniany był też widok ulicy Ząbkowskiej, na której tłok był taki, jak na głównych ulicach prawdziwie turystycznych miejscowości. W środku nocy, w Warszawie. Jeśli te imprezy miały przybliżyć miasto do zwycięstwa w wyścigu o tytuł europejskiej stolicy kultury w 2016 roku, to bez wątpienia ta praska była krokiem w dobrym kierunku. Choć kultura to masowa i, tu zgadzam się z krytykami, takie imprezy same nie wystarczą, to jednak pokazała, że w Warszawie tłum ludzi może się dobrze i spokojnie bawić. I to na Prażce.

Myśmy skołowali na 11 listopada 22, gdzie do 5 rano trwała znakomita zabawa przy muzyce, której na trzeźwo nie dałbym rady słuchać ;) Nie o to jednak chodzi - ważne, że kolejny raz przekonałem się, jaką bzdurą jest mówienie, że w Warszawie nic się nie dzieje.

Są jednak tacy, którym to nie pasuje. Łukasz Kamiński mignął mi w tłumie, więc trudny dylemat wynikający z przybytku imprez rozstrzygnął na korzyść Clintona. Wcześniej jednak narzekał, że imprez jest... za dużo! Detali rzeczywiście można się czepiać, ale - jeśli już - to raczej narzekałbym, że taki weekend był tego lata tylko jeden i tylko we wrześniu. Całe wakacje spędziłem w mieście i, choć i tak działo się niemało, żałuję, że nie było więcej takich dni, gdy można było wybierać między kilkoma dużymi imprezami. A przecież latem, w europejskiej stolicy kultury, powinno być właśnie tak - nadmiar i bogactwo zmuszające do wybierania. Łukaszu i Gazeto Stołeczna, nie idźcie więc tą drogą, mobilizujmy miasto, by imprez było więcej, a nie sugerujmy jego władzom, że zrobiły ich za dużo, bo spoczną na laurach ;)

PS: Fajny komentarz obok tematu. Panadol Bródno i Ranigast Stare Miasto brzmią jak nazwy klubów piłkarskich :)

3 komentarze:

 1. A czy autorowi z Gazety Stołecznej nie chodziło bardziej o jakość imprezy pod tytułem Orange Warsaw Festival?

  Warto zastanowić się nad faktem, że wydano 1.5 miliona zł na szybko dla jednej firmy fonograficznej, aby było "coś" na co można przypiąć logo kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

  Bo jeżeli chodzi o "za dużo" to raczej o fakt, że można było to rozłożyć na dwa weekendy i nie mieszać dwóch dużych imprez: pod Pałacem (miejska) i na Stadionie (niemiejska), jeżeli docelowa publiczność jest podobna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że te wszystkie iprezy były w jednym czasie, zawalona robotą akurat w ten łikęd obeszłam się smakiem po wszystkich. Bu!

  OdpowiedzUsuń
 3. O jakości można dyskutować długo i bez efektów. Na pewno koncert pop nas miana stolicy kultury zbytnio nie zbliżają, ale i dla nich powinno być miejsce. Nie widzę nic złego w tym, że miasto wespół z dużą firmą organizuje coś takiego, choć oczywiście daleko temu wydarzeniu choćby do Openera.

  Co do "za dużo", to ja się cieszę - wolę jeden intensywny weekend, niż kilka miałkich imprez rozwleczonych na całe lato. Jeszcze bardziej wolałbym oczywiście intensywne weekendy przez całe lato :)

  W każdym razie nie robiłbym problemu z faktu, że imprezy zbiegły się w czasie. W dużym mieście to powinno być po prostu oczywistym standardem, że co weekend dzieje się tak wiele, że trzeba wybierać.

  OdpowiedzUsuń

©
Jeśli chcesz wykorzystać jakiś materiał z tej strony, pamiętaj o podaniu źródła.
--
Obrazek Małego Powstańca na deskorolce autorstwa Jerzego Woszczyńskiego wykorzystałem dzięki uprzejmości autora.
--
Szablon: Denim by Darren Delaye.